Zprávy z tisku

Perspektivní biomasa

9.1.02
Některé domácnosti se nemusí rozhodovat jen mezi plynem a elektřinou. Perspektivu mají kotle ústředního vytápění či kotelny na biomasu - dřevní odpad, slámu, případně i speciálně vyšlechtěné rostliny.

Biomasa má pomoci venkovu

9.1.02
V České republice se nevyužívá pro produkci potravin asi 465 tisíc hektarů orné půdy. S loukami a pastvinami tato plocha dosahuje rozlohy téměř miliónu hektarů, které by se mohly částečně využít pro pěstování biomasy na vytápění. Na setkání zemědělců ve Větrném Jeníkově to řekla místopředsedkyně Českého sdružení pro biomasu Vlasta Petříková.

Ekologické vytápění s biomasou

9.1.02
Biomasa je dnes pokládána za jeden z nejlevnějších a také nejekologičtějších zdrojů, kterým si může člověk doma topit. Co je biomasa?

Vytápění biomasou je reálné

9.1.02
Společný projekt obcí Chabařovice a Modlany na využití alternativních zdrojů energie byl dokončen. Záměrem obcí je vytápět domácnosti ekologicky takzvanou biomasou, což by si ale vyžádalo nemalou investici.

Šťovík je kyselý, ale hřeje

9.1.02
Odpověďí na otázku, jak topit co nejefektivněji, nejlevněji a zároveň co nejšetrněji vůči životnímu prostředí - je biomasa. "Zelené" teplo si můžeme dokonce sami vypěstovat, a přesto je na okraji zájmu.

Němci jezdí na český metylester

9.1.02
Zatímco v minulém roce byl vývoz českého metylesteru a bionafty jen zanedbatelný (72 tun MEŘO a 3840 tun směsného paliva), letos se oba produkty čile exportují. Za prvních pět měsíců se vyvezla zhruba čtvrtina z tuzemské produkce MEŘO, a to především do Německa. Do zahraničí směřovalo přibližně 13 procent produkce směsného paliva.

Dotované řepky budou mít málo

9.1.02
První říjen bude přelomem v systému podpory bionafty. Výrobci kvitují s povděkem, že nová pravidla potvrzená vládním nařízením č. 86/2001 mají pětiletou platnost. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude výrobcům MEŘO prodávat řepku za takovou cenu, aby směsné palivo mohlo být o deset procent levnější než motorová nafta. Cena řepky by se měla pohybovat kolem 4000 korun za tunu, přesná výše se bude odvíjet od ceny klasické nafty a řepkových pokrutin.

Pomoc bionaftě

9.1.02
Od 1. října se změnil systém podpory bionafty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) počínaje tímto měsícem prodává výrobcům metylesteru řepku za nižší ceny, než jaké jsou na volném trhu. Výrobci MEŘO, s nimiž má fond podepsané smlouvy, zatím zaplatili za každou tunu odebrané řepky zálohu tisíc korun. Výslednou cenu jim fond podle ředitele Jana Höcka dopočítá po skončení měsíce na základě vývoje cen motorové nafty a řepkových pokrutin. Podle předběžných propočtů se může pohybovat kolem 4800 korun za tunu.

Bionafta - stále populárnější alternativa

9.1.02
Zdražování motorové nafty je vodou na mlýn pro bionaftu. S tím, jak loni rostla cena za barel ropy, stoupal ve světě zájem o toto alternativní ekologické palivo. Na českém trhu dosáhl podíl bionafty na celkové spotřebě motorové nafty téměř deseti procent. V tomto směru jsme tedy lídrem mezi východoevropskými zeměmi a o naše zkušenosti se zajímá i vyspělý svět.

Systém podpory bionafty stále hledá svoji tvář

9.1.02
Bionafta se neobejde bez podpory státu, avšak její optimální forma se stále hledá. Současný systém, který s určitými korekcemi platí od 1. dubna minulého roku, se pro svoji složitost neosvědčil. Od 1. října letošního roku se má přejít na nový způsob podpory. Ten už by měl podle ministerstva zemědělství přežít období do našeho přičlenění k Evropské unii.

Školy a energetické plodiny

9.1.02
CZ BIOM - České sdružení pro biomasu - podpořilo v uplynulých letech projekt propagace pěstování energeticky využitelných rostlin tím, že navázalo spolupráci se středními zemědělskými školami a učilišti, poskytlo základní informace, propagační letáky a hlavně semena rostlin, které jsou pro energetické využití perspektivní.

Vláda o využití bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu

9.1.02
Ministři zemědělství a životního prostředí Jan Fencl a Miloš Kužvart předloží ve středu vládě analýzu možností využití bioplynu a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Sdělilo to ministerstvo zemědělství.

Vláda je pro podporu výroby a využití bioplynu v ČR

9.1.02
Vláda se včera rozhodla pro podporu výroby a využití bioplynu v České republice. Vyhověla tak návrhu ministerstev zemědělství a životního prostředí, která jí předložila analýzu možností využití tohoto paliva a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Překopávač kompostu

9.1.02
V současné době začíná renesance kompostovacích strojů, které produkují vysoce hodnotný kompost z organických odpadů a hnoje.

Překopávač kompostu

9.1.02
Zvyšující se zájem o recyklaci zelené odpadní hmoty a o kompostování na farmách vedl firmu Teagle Machinery k dovozu řady přívěsných „aeračních“ strojů (překopávačů). Jsou vyráběny ve Francii firmou Le Boulch.

Kompostování zeleného odpadu na farmě

9.1.02
Levné, organické a pro životní prostředí přátelské kompostování by se mohlo provádět na farmách a vytvářet tak dodatečný hodnotný zdroj živin a zlepšovat ekonomický výsledek farmy. Na toto téma byl na Harper Adams University College uspořádán seminář.

Diskriminace kompostu

9.1.02
Nařízení o biologických odpadech vešlo v Německu v platnost na konci roku 1998. Po roční praxi se v únoru 2000 sešlo na kongresu v Kolíně nad Rýnem 160 odborníků z praxe, aby zhodnotili jeho účinnost.

MZe:Odbyt palivového dříví loni stoupl asi o 12 pct na 630.000 m3

9.1.02
Poptávka po palivovém dříví loni podle odhadu ministerstva zemědělství vzrostla o deset až 12 procent na přibližně 630 tisíc metrů krychlových. Pokračoval tak trend z roku 2000, kdy dodávky palivového dříví rostly stejným tempem na zhruba 560 tisíc metrů krychlových. "Je to zejména důsledek zdražování plynu," řekl ČTK Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe.
« | 1 | .. | 1113 | 1114 | 1115 | »